Biblioteka
Jesteś tutaj: Strona główna > „Haiti”- Wroński Marcin
„Haiti”- Wroński Marcin

„Haiti” to kolejna książka, która wyszła spod pióra Marcina Wrońskiego określanego jako, jednego z najważniejszych autorów kryminałów w Polsce. Właśnie tej pozycji spośród całego cyklu o komisarzu Zygmuncie Maciejewskim poświęcone było lutowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu dla młodzieży.
„Haiti” to doskonały przykład gatunku określanego jako, kryminał retro. Akcja toczy się w 1938 roku, oraz na początku lat pięćdziesiątych. Natomiast we wspomnieniach wracamy, aż do roku 1920 i wojny polsko- bolszewickiej. Głównym bohaterem powieści jest Zyga Maciejewski. Postać komisarza pojawia się w całym cyklu powieści Wrońskiego. Akcja zazwyczaj toczy się w Lublinie, mieście rodzinnym samego autora. W omawianej książce obserwujemy dwa z pozoru odrębne śledztwa. Oba przedstawione w sposób ciekawy, utrzymujący w napięciu. Przy okazji prowadzonego dochodzenia pokazane są również relacje i zależności służbowe zachodzące między bohaterami, które niejednokrotnie przekładają się na sposób prowadzenia sprawy a nawet na jej efekt końcowy.
W pierwszym z wątków powieści swój udział ma tytułowa klacz Haiti i odnosi się on do morderstwa. To właśnie w boksie owej Haiti znaleziono zwłoki nieznanego mężczyzny. Wstępne oględziny na miejscu sugerują, iż to właśnie koń może być sprawcą zbrodni. Przemawia za tym krew znajdująca się na kopycie i zmasakrowana twarz denata. Śledztwo Zygi Maciejewskiego ma na celu odpowiedzieć na pytanie, kim był nieżyjący mężczyzna i kto przyczynił się do jego śmierci.
Drugi wątek dotyczy zdarzenia jakie miało miejsce w browarze Vetter. Nieznany sprawca włamał się do kasy pancernej. Oba śledztwa na pozór odrębne prowadzą do jednego rozwiązania. Ustalenia sprawcy oraz motywu.
Według klubowiczek:
„Książka godna polecenia. Czyta się ja z dużą przyjemnością. Zarówno główny bohater jak i sposób konstruowania wątków zachęcają do sięgnięcia po inne pozycje z tego cyklu.”

Jagusztyn Elżbieta

 

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć