Biblioteka
Jesteś tutaj: Strona główna > „Wyspa Łza”- Joanna Bator
„Wyspa Łza”- Joanna Bator

„Znikła bez śladu”- to słowa, które sprowokowały Joannę Bator do napisania kolejnej książki, jakże odmiennej od poprzednich. „Wyspa Łza” jest pierwszą książką omawianą podczas spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych, rozpoczynającego swą działalność w 2016 roku.
Tytułowa wyspa to Sri Lanka, miejsce, w którym końcem lat osiemdziesiątych ginie bez wieści młoda amerykanka, odbywająca podróż swojego życia. Joanna Bator postanawia wyruszyć w wędrówkę śladem Sandry Valentin, bo tak właśnie nazywała się zaginiona dziewczyna. Autorka w swej książce podąża jej tropem, przemierzając kolejne miejsca związane
z Sandrą, a jednocześnie wraca do wspomnień z dzieciństwa i nie tylko. Opisy miejsc są jak najbardziej realistyczne, często drobiazgowe. Uzupełnieniem ich są zdjęcia Adama Golca, który wspólnie z autorką odbył tą podróż, jak sama pisarka określiła ”podróż do źródeł narracji”. Narratorką jest mroczna bliźniaczka. Książka wymyka się jednoznacznej klasyfikacji, jest to: powieść, esej, reportaż a może przede wszystkim zapowiedź kolejnej powieści, której bohaterką będzie występująca w książce Anna Karr.
To melancholijna, mroczna opowieść tocząca się w kilku wymiarach czasowych jednocześnie opowiadająca o smutku, szukaniu dróg ucieczki, odpowiedzi na pytania, które od lat pozostawały w zawieszeniu, a których bohaterka książki sama się boi.

Elżbieta Jagusztyn

 

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć