Biblioteka
Jesteś tutaj: Strona główna > Język polski jest ą-ę
Język polski jest ą-ę

21 lutego obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Z tej okazji Bibliotece w Rudce odbył się konkurs językowy pod hasłem „Język polski jest ą-ę”.
W konkursie, przygotowanym przez panie Monikę Kwaśniewską i Martę Kozłowicz, udział wzięli uczniowie klas IV – VI ze Szkoły Podstawowej im. Ignacego Krasickiego w Rudce. Młodzi językoznawcy rywalizowali w dwuosobowych zespołach, których skład wyłoniło losowanie. Pierwszym, niepunktowanym zadaniem, było ustalenie nazwy dla swojej drużyny. I tak do potyczek językowych stanęły: „Wiewiórki”, „Różyczki”, „Słoneczniki”, „Gumisie”, „Smerfy” oraz „Zawodowcy” i „Drużyna Pingwina”.
Zadania z jakimi zmierzyli się uczestnicy konkursu wymagały od nich znajomości ortografii i gramatyki, umiejętności pracy ze słownikiem, kojarzenia wyrazów i znajomości związków frazeologicznych. Nie zabrakło również zadania nawiązującego do hasła konkursu. Okazało się ono jednak nie najłatwiejsze – komplet punktów uzyskał tylko jeden zespół. Pozostałe zadania nie sprawiły konkursowiczom większych trudności.
W przerwach między kolejnymi zadaniami rozbrzmiały wesołe piosenki wykonane przez uczestników konkursu przy akompaniamencie Kingi Dyndał i Patrycji Pisarczyk.
Najlepszym zespołem konkursu okazała się „Drużyna Pingwina”, czyli Kinga Dyndał i Gabriela Kędziora, które zdobyły 27 punktów. Na drugim miejscu, z liczbą 22,5 p., znalazły się „Gumisie” – Patrycja Pisarczyk i Katarzyna Smyk. Trzecie miejsce zajęły „Wiewiórki”, Kamila Makola i Laura Syryło, które zdobyły 20,5p..
Pozostałe drużyny zdobyły odpowiednio:
”Różyczki” – Aleksandra Frodyma, Magdalena Zawada – 18,5 p.
”Smerfy”- Kinga Krówka, Dominika Wawrejko – 16 p.
”Słoneczniki”- Wioletta Krówka, Sandra Oleszczuk – 15 p.
„Zawodowcy”- Dorota Sieradzka, Dominik Ożga – 14,5 p.
Nagrody zwycięzcom wręczyła kierownik Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Sieniawa pani Elżbieta Jagusztyn. Pozostali zawodnicy otrzymali drobne upominki. Wszystkim serdecznie gratulujemy i zapraszamy do udziału w kolejnych konkursach.

Marta Kozłowicz

 

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć