Biblioteka
Jesteś tutaj: Strona główna > Notatka ze spotkań z ludźmi
Notatka ze spotkań z ludźmi

„Mariusz Szczygieł lekko nas zwodząc, bez napinania, obiektywizowania i tak dalej, przekazał nam bardzo ważne wiadomości o krewnych, których mamy przez płot, a wiadomo, że kiedy dowiadujemy się czegoś istotnego o sąsiadach, to i o sobie”
Małgorzata Szejnert

Grudniowe spotkanie DKK upłynęło nam na rozmowie o książce Mariusza Szczygła Zrób sobie raj. Ten znany dziennikarz, reportażysta i pisarz, który nazywa siebie „niechlujnym czechofilem”, w swojej książce serwuje nam potężną dawkę wiedzy o naszych południowych sąsiadach. W przytoczonych rozmowach ze zwykłymi ludźmi oraz przez prezentację sylwetek znanych, często kontrowersyjnych, osobistości świata kultury, przybliża nam i tłumaczy pewne cechy mentalności Czechów. Wiele uwagi poświęca tematowi wiary, czy raczej niewiary Czechów, którzy uważają się za najbardziej ateistyczny naród. Podkreśla indywidualizm Czechów, ich autoironiczny stosunek do siebie oraz wrodzoną niechęć do patosu. Znajdziemy tu też fragment poświęcony Polakom.
Zbiór reportaży Mariusza Szczygła zaintrygował naszych czytelników i rozbudził w nich ciekawość świata, a dokładniej Czech. Może właśnie dlatego, że książka ta jest, jak pisze autor „ wielką notatką z lektur i ze spotkań z ludźmi”, dobrze się ją czyta i zapada w pamięć. Lektura warta polecenia.

Marta Kozłowicz

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć