Biblioteka
Jesteś tutaj: Strona główna > Poznali historię Ewy
Poznali historię Ewy

12 kwietnia br. odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Młodzi miłośnicy literatury rozmawiali tym razem o powieści Katarzyny Michalak pt. "Rok w poziomce". 
Książka ukazuje historię nieszczęśliwie zakochanej w swoim przyjacielu Ewy - trzydziestokilkuletniej kobiety po przejściach, która postanawia spełnić swoje marzenie i zamieszkać w ukochanym domu. W życiu bohaterki zachodzą niespodziewane zmiany, a marzenia stają się rzeczywistością. Zdania na temat książki były podzielone. Część czytelników uznała, że powieść przedstawia bardzo odrealnioną rzeczywistość, a jej bohaterowie są zbyt „lukrowani”. Główna bohaterka, Ewa jest rostrzepana, rogadana i czasami mocno oderwana od rzeczywistości. W opinii wielu uczestników dyskusji, "Rok w poziomce" to książka napawająca optymizmem, zaś jej autorka pokazuje, że warto mieć marzenia i dążyć do ich realizacji. Zwrócono też uwagę na inne, poruszone w książce ważne tematy, jak: wiara człowieka we własne możliwości, rola przyjaźni, choroba, która dotknęła Karolinę - jedną z bohaterek - i zaangażowanie przyjaciół w walkę o jej życie.
Mieszane uczucia wzbudziła jedna z postaci pojawiających się w książce, której autorka nadała swoje imię i nazwisko. Potraktowano to jako autopromocję. Nie zabrakło także głosów, że "książkowa" Kasia Michalak jest „dobry duchem” powieści.
Mimo różnicy zdań, dyskutujący docenili prosty język powieści oraz dialogi bohaterów. Zwłaszcza wypowiedzi Ewy oraz fragmenty jej pamiętnika wzbudzały uśmiech na twarzy nawet tych czytelników, którym książka nie przypadła do gustu.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć