Biblioteka
Jesteś tutaj: Strona główna > Spotkanie z "Trucicielką"
Spotkanie z "Trucicielką"

Podczas marcowego spotkania członków Dyskusyjnego Klubu Książki w Sieniawie omawiano powieść Erica-Emmanuela Schmitta pt. "Trucicielka", będącą zbiorem opowiadań o różnej tematyce.
Klubowicze mogli zapoznać się z tytułową "trucicielką", która w przeszłości zamordowała trzech swoich mężów. Poznali również losy młodych, zdolnych muzyków, których życie zmienił wypadek jednego z nich, jak też historię marynarza, do którego dotarła wiadomość o śmierci córki. Największe wrażenie na młodych czytelnikach wywarło opowiadanie pt. "Koncert pamięci anioła". Jego bohaterami są młodzi, dobrze zapowiadający się muzycy: Chris i Axel. Podczas zawodów sportowych z ich udziałem dochodzi do wypadku, który całkowicie odmienił ich życie. Chris będąc przekonanym, że przyczynił się do śmierci Axela, zrezygnował z kontynuowania swojej artystycznej kariery i całe swoje życie poświęcił pomocy innym ludziom. Z kolei Axel, który przeżył wypadek, musiał zrezygnować z grania, przez co stał się okrutnym cynikiem, pragnącym zemsty. Klubowicze zwrócili szczególną uwagę na głęboką zmianę, jakiej ulegli bohaterowie powieści. Dostrzegli też analogie postaw bohaterów opowiadania do Kaina i Abla. Uczucia i emocje, czasami obsesje, którym ulegają bohaterowie, wybory jakich dokonują, zmiany jakie w nich zachodzą, a czasem zupełnie przypadkowe zdarzenia oraz pojawiający się w każdym opowiadaniu motyw św. Rity - to elementy, które łączą wszystkie opowiadania.
Na zakończenie spotkania dyskutowano o samej książce i jej formie – opowiadaniu. Ustalono również termin następnego spotkania, podczas którego prowadzona będzie dyskusja na temat książki Katarzyny Michalak pt. "Rok w Poziomce".

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć