Biblioteka
Jesteś tutaj: Strona główna > Sylwia Chutnik „Jolanta”
Sylwia Chutnik „Jolanta”

21 marca odbyło się kolejne spotkanie młodzieżowego DKK. Tym razem dyskusja toczyła się wokół twórczości Sylwii Chutnik. Jolanta to tytuł omawianej powieści, a zarazem imię głównej bohaterki.
Sylwia Chutnik rocznik 1979. Z wykształcenia kulturoznawca,
z zamiłowania pisarka, dziennikarka. Zajmuje się również działalnością społeczną, kieruje fundacją MaMa, której celem jest poprawa sytuacji matek
w Polsce. Jest laureatką konkursu Dama Warszawy 2007. Debiutowała w 2008 roku książką pod tytułem „Kieszonkowy atlas kobiet”, za którą w 2009 roku otrzymała Paszport „Polityki”. Autorka m.in. Dzidzi, Cwaniar, W krainie czarów, Warszawy kobiet.
Nie mówić, nie ufać, nie odczuwać - to życiowa dewiza tytułowej Jolanty. Bohaterka powieści mieszka wraz z rodzicami i bratem na warszawskim Żeraniu, a w Polsce zbliża się moment ustrojowego przełomu. Ojciec jest pracownikiem FSO. W krótce rozpada się małżeństwo rodziców. Matka, nie potrafi pogodzić się z odejściem męża, popada w alkoholizm, który prowadzi ją do śmierci. Po odejściu dwóch najbliższych osób dla dziewczyny, opiekę nad nią przejmuje starszy brat. Jolka kończy szkołę krawiecką. Podczas wakacji poznaje swego przyszłego męża Andrzeja. Bohaterka zachodzi w ciążę, bierze ślub. Andrzej przenosi się spod Mrągowa do Warszawy. Mieszkają w mieszkaniu po rodzicach. Brat wyjeżdża z Polski. Mimo pozornej stabilizacji Jolanta czuje, że jej świat się rozpada, a jej trudno się w nim odnaleźć. Jolka zapada się w sobie. Któregoś dnia wychodzi z domu, z zamiarem dotarcia nad morze. Wyziębioną i wyczerpaną Jolantę odnajduje policja. Bohaterka trafia do szpitala.
Opowieść smutna, ale godna polecenia.

Jagusztyn Elżbieta

 

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć